One Power 1kw 1.5kw 3kw hybrid inverter with charge controller
| Item number | FSI152M30 |
| Power | 2kw |
| Rated Power | 6kw |
| MPPT charge current | 30A |
| DC Input | 12V/24V |
| AC Output | 110V/220V/230V |
| 7 battery types mode | Gel U.S.A. / Gel European / A.G.M.1 / A.G.M.2 / Sealed lead acid / Open lead acid / Calcium(open) |
| Output wave form | Pure sine wave |
| Comnunication | RS-232/USB/SNMP(additional option) |
New and original electronic components.
Internal circuit lines and signal lines are based on plug-pull blocks, not welding
TOP ONE POWER TECH CO., ADVANTAGES:
-13 years manufacturing experience for solar inverter and controller
-Sell to more than 100 countries around the world
-2 year warranty and lifelong technical support
-Short delivery: 3-15days after payment
-Customizing service: customize the product and put your logo on the machine if quantities are large
The selection of the inverter power is generally not less than the total load power, #solar inverter but considering the service life of the inverter and subsequent expansion, it is recommended that the inverter power should be considered to have a certain margin, which is generally 1.2~1.5% of the load power. #mppt solar hybrid inverter In addition, if the load contains inductive loads with motors such as refrigerators, air conditioners, water pumps, range hoods, etc. (the starting power of the motor is 3 to 5 times the rated power), the starting power of the load needs to be taken into account, #3kw hybrid solar inverter that is The starting power of the load should be less than the maximum impact power of the inverter.



Hot Tags: One Power 1kw 1.5kw 3kw hybrid inverter with charge controller, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry




