solar inverter mppt 24v
| Item number | FSI152M30 |
| Power | 1.5kw |
| Rated Power | 4.5kw |
| MPPT charge current | 30A |
| DC Input | 12V/24V |
| AC Output | 110V/220V/230V |
| 7 battery types mode | Gel U.S.A. / Gel European / A.G.M.1 / A.G.M.2 / Sealed lead acid / Open lead acid / Calcium(open) |
| Output wave form | Pure sine wave |
| Comnunication | RS-232/USB/SNMP(additional option) |
The full bridge rectifier and mainboard structure are highly optimized.
Input and output circuits are isolated.
Strong loading capacity with a true onetime soft start.
CPU intelligent control, pure sine wave output, easy to use.
Conventional voltage AC220V or AC110V, the range can be made according to special scheme.
Humanized design, battery priority or utility priority is optional.
Our pure sine wave inverters have a wide input voltage range and can be used with both grid-tied and off-grid systems. #3kw 5kw 6kw mppt hybrid solar hybrid inverter They also have a built-in LCD display that shows real-time information about the system's performance, including input voltage, output voltage, current, power, temperature, and status.
At our company, we are committed to delivering high-quality solar inverters that will meet your needs and exceed your expectations. #inverter 24v Our pure sine wave inverters are a reliable and cost-effective power solution for all types of loads.



Hot Tags: solar inverter mppt 24v, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry




