3kw inverter mppt
| Item Number | TG302M50 |
| Rated Power | 3000W |
| Max. Charging current | 50A/60A |
| AVR output frequency | Tracking the mains |
| AC Charge Current | 0-35A adjustable |
| Standard battery voltage | 24V/48V |
| Frequency | 50/60hz |
| Display | LED+LCD Display |
| Communication | RS485/USB/SNMP (OPTIONAL) |
| Functions | WIFI+APPS Mornitoring System |
| Swith time | ≤5ms |
| Max. Charging current | 50A/60A |
| Type of Battery | SLA Battery/AGM Battery/Gel Battery/Li-ion & Customize |
| N.W | 19.7KGS |
| Size | 501X350X163 MM |
CPU management, intelligent control, modular composition, more convenient after-sales maintenance;
LED and LCD display, can visually display all the running parameters of the machine.
Conventional voltage AC220V or AC110V, the range can be made according to special scheme.
Humanized design, battery priority or utility priority is optional.
Do not disassemble and operate in a low temperature environment to prevent freezing. It can only work in a dry environment inside and outside the machine, or it may stop working.
Are you looking for an alternative energy source to power your home? #3kw inverter with charger Our solar-powered off-grid inverter is the perfect solution for you! Our innovative product allows you to take control of both your DC and AC power sources.
With this technology, you can harness the power of the sun and control it from the comfort of your own home. #home invert Our inverter is designed to provide a reliable and efficient source of energy that will help you reduce your dependency on traditional power supplies.



Hot Tags: 3kw inverter mppt, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry






