
| Power | 1000w |
| Peak Power | 3000w |
| PWM charge current | 20A |
| DC input | 12V |
| Transfer efficiency | ≥87% |
| DC input range | 10.5-15VDC |
| AC Mains input range | (220/230/240VAC) 140-275VAC |
| AC input frequency | 50Hz: 45-65Hz / 60Hz: 55-65Hz (50Hz/60Hz automatic recognition) |
Tips to buy solar inverter system for home-Be realistic about the budget:
The solar system for the home in India is not very inexpensive.
But, you must know that with this one-time investment, you are actually potentially saving huge for the future. Your energy bills are going to be compact significantly.
All that you have to pay for is the least maintenance charges that you would have to otherwise pay for the traditional power systems.
Hence, to ensure that you don't have to pay huge on these solar power kits for repairing and maintenance purposes, opt the best quality ones that will last for long.
The inverters are built with high-quality components and materials, ensuring excellent performance and durability over their lifespan, even in the toughest weather conditions. #inverter 12v to 220v 1000w The units are also equipped with a range of safety features, including over-voltage and over-current protection, ensuring the protection and prolonging the life of both the solar panels and the inverter.
Overall, our off-grid pure sine wave solar inverters offer a reliable and efficient solution for those who need a dependable source of power in remote areas or off-grid living. #solar power inverter With advanced technology, superior performance, and a range of safety features, these inverters are a valuable asset for those seeking a sustainable and cost-effective power solution.


Hot Tags: 12v 1000w pure sine wave inverter, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry
