
| Item Number | LI-50248 |
| Power | 5000w |
| DC Input | 24V, 48V |
| AC Output | 110V, 220V, 230V |
| AC charging current | Steady 15A |
| Wave Form | Pure Sine Wave |
| Peak Power | three time surge power |
| Frequency | 50HZ, 60HZ |
| Transfer time | Bult- in AC bypass replay (≤10ms) |
Perfect and powerful fault protection function (including overload protection, overcurrent protection, high temperature protection, short circuit protection, reverse connection protection, with built-in fuse, etc.).
Battery protection function (battery overvoltage. Undervoltage protection, overvoltage recovery, undervoltage recovery, etc.).
Safety and earthquake protection function
do solar panels work in cloudy weather or not?
Yes, they do. But are limited to only 10-25% as well as on a sunny day.
However – this thing really doesn’t matter, what matters is how much sun you get year-round.
Cloudy days will come and go, but on the average, #pure sine wave inverter it’s not going to affect or result the return on investment of solar panels at all.
Pure sine wave inverter is a common inverter that can effectively convert direct current into alternating current power electronic devices. #dc to ac power inverter 5000w Pure sine wave inverter and converter process is the opposite, #dc to ac power inverter 5000w mainly in accordance with the high frequency transformer through the switch to produce low voltage high frequency alternating current.



Hot Tags: 5000w dc to ac inverter, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry
