
| Power | 600watt |
| Peak Power | 1800watt |
| PWM charge current | 20A |
| DC input | 12V |
| Transfer efficiency | ≥87% |
| DC input range | 10.5-15VDC |
| AC Mains input range | (220/230/240VAC) 140-275VAC |
| AC input frequency | 50Hz: 45-65Hz / 60Hz: 55-65Hz (50Hz/60Hz automatic recognition) |
Advantages by using solar panel-No Maintenance
When conventional heating crash and gas boilers break down, we often require invasive repairs and often get them replaced. These can contribute to the harmful emissions which are not good for the environment. The manufacturing process for solar panels is not ideal is not ideal as there is a little harmful waste. The fact is that they don’t require any maintenance and run green gases as well.
Performance characteristics of pure sine wave inverter:
· Intelligent, modular design, simple structure, powerful function
· Power frequency ring transformer, #hybrid solar inverter 12v which makes the inverter high efficiency and low no-load loss
· The core devices are controlled by single chip microcomputer, #12v inverter pure sine wave which makes the circuit structure simple, the control precision, the control mode and the control strategy flexible and powerful
· Perfect protection and alarm functions make the system have high stability
· Liquid crystal display function, #1000w inverter which can visually display battery voltage and various state parameter information
· Pure sine wave output, with stronger load effect and load capacity than square wave or modified wave


Hot Tags: 12v to 220v smart power inverter, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry
