| Power | 700w |
| Peak Power | 2100w |
| PWM charge current | 20A |
| DC input | 12V |
| Transfer efficiency | ≥87% |
| DC input range | 10.5-15VDC |
| AC Mains input range | (220/230/240VAC) 140-275VAC |
| AC input frequency | 50Hz: 45-65Hz / 60Hz: 55-65Hz (50Hz/60Hz automatic recognition) |
The output load of UPS should be controlled at about 60% with high reliability.
Too light UPS load may cause deep discharge of the battery, which will reduce the service life of the battery, which should be avoided as far as possible.
For the people who just contact the inverter, do not understand what is the power frequency inverter, what is the high frequency inverter.
The low frequency inverters can be used in relatively harsh environments. #mini solar inverter They have the advantages of strong stability, high reliability, and full protection functions. At the same time, they also have strong nonlinear load driving capabilities. Good reviews from customers.
Photovoltaic inverter is a power supply product that can use thyristor circuit to convert direct current into alternating current. #1200w solar inverter Its entire working process is a reverse process corresponding to rectification, so it is called an inverter.
High power frequency efficiency and energy saving. #1kw solar inverter The efficiency can reach 80% to 95%, the power factor can be increased to 0.99, and the no-load loss is very small, only a few tens of watts, which is especially valuable in today's energy shortage.


Hot Tags: dc to ac power inverters, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry




