1.5kw hybrid solar inverter with 40A MPPT Charge Controller
| Item Number | TG152M40 |
| Rated Power | 1500W |
| Max. Charging current | 40A/50A |
| AVR output frequency | Tracking the mains |
| AC Charge Current | 0-35A adjustable |
| Standard battery voltage | 24V/48V |
| Frequency | 50/60hz |
| Display | LED+LCD Display |
| Communication | RS485/USB/SNMP (OPTIONAL) |
| Functions | WIFI+APPS Mornitoring System |
| Swith time | ≤5ms |
| Cooling system | Intelligent fan cooling system |
| Type of Battery | SLA Battery/AGM Battery/Gel Battery/Li-ion/ Lifepo4 Battery& Customize |
| N.W | 15KGS |
| Size | 501X350X142 MM |
| System language | English/Chinese |
It is the object of the invention to improve a solar power plant of the type mentioned herein above in such a manner that the life of the photovoltaic modules, #3kw hybrid solar inverter in particular in the case of thin-film modules, may be increased, allowing for a high conversion efficiency of the inverters at low wiring cost.
In accordance with a variant, #hybrid solar inverter 5kw this object is solved in that, between the neutral conductor and ground, there is inserted an additional direct voltage source in such a manner that the potential of the photovoltaic strings is displaced and that a bias voltage different from zero volts is set in varied ways.
According to another variant, #2kw solar inverter an additional direct voltage source is inserted in such a manner between one of the phases and ground that the potential of the photovoltaic strings is displaced and that a bias voltage different from zero volts is set in varied ways.



Hot Tags: 1.5kw hybrid solar inverter with 40A MPPT Charge Controller, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry




