| Item Number | LI-60248 |
| Power | 6000w |
| DC Input | 24V, 48V |
| AC Output | 110V, 220V, 230V |
| AC charging current | Steady 15A |
| Wave Form | Pure Sine Wave |
| Peak Power | three time surge power |
| Frequency | 50HZ, 60HZ |
| AC over charge protection | Battery ≧16V (12V) ≧32V (24V) ≧64V (48V) ≧128V (96V) ≧256V (192V) ≧320V (240V), stop charging after 60s alarm |
| Transfer time | Bult- in AC bypass replay (≤10ms) |
LED display, can intuitively display all the running parameters of the machine;
High conversion efficiency, the conversion efficiency between 87% and 98%;
The loss is between 1W and 6W in low wastage state.
Different types of batteries can be charged. Lithium batteries need to be set before delivery according to customers' specifications.
Intelligent charging mode is adopted, and the maximum charging current is adjustable
The output voltage waveform of the pure sine wave inverter is good, the distortion is very low, #off grid solar inverter and its output waveform is basically the same as the AC waveform of the power grid. In fact, an excellent sine wave inverter can provide higher AC power than the grid, #low frequency inverter the sine wave inverter has low interference to radio and communication equipment and precision equipment, low noise, and strong load adaptability, #solar power inverters which can meet all AC load applications , the overall efficiency is high.



Hot Tags: 6kw inverter single phase, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry



