1.2kw Three Time Surge Power Hyrbid Inverter
32bits DSP intelligent control chipset
Based on transformer technology, strong loading capacity.
Used for all kinds of home/office equipments, solar power system
The use environment of UPS should be well ventilated, conducive to heat dissipation, and keep the environment clean.
The output load of UPS should be controlled at about 60% with high reliability.
| Power | 1200watt |
| Surge Power | 3600watt |
| PWM charge current | 30A |
| DC input | 24/12V |
| Transfer efficiency | ≥87% |
| DC input range | 10.5-15VDC |
| AC Mains input range | (220/230/240VAC) 140-275VAC |
| AC input frequency | 50Hz: 45-65Hz / 60Hz: 55-65Hz (50Hz/60Hz automatic recognition) |
Solar inverters play an important role in solar power generation systems and are the key to determining the capacity of solar panels and batteries. The higher the quality of the inverter, the more power the solar inverter can convert. Many countries need energy to power developing economies.
The inverter not only has the function of DC-AC conversion, but also has the function of maximizing the performance of the solar cell and the function of system failure protection. It boils down to automatic operation and shutdown, and maximum power tracking control. Here is a brief introduction to the automatic operation and shutdown functions and the maximum power tracking control function.


Hot Tags: 1.2kw Three Time Surge Power Hyrbid Inverter, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, quotation, low price, buy discount, pricelist
Send Inquiry




